Zabawy paluszkowe

,,…….czego nie pamiętają ręce i nogi, nie pamięta również głowa”

Urszula Tucholska

Dzieci od najwcześniejszych lat bardzo interesują się swoim ciałem. Bardzo chętnie poznają swoje ręce, wkładając je do buzi. Nieco starsze dzieci z ogromną uwagą powtarzają pewne ruchy, łącząc je w różny sposób, dzięki czemu ćwiczą precyzje rąk i poszerzają repertuar swoich ruchów. To wszystko, czego teraz nauczą i wyćwiczą podczas zabawy, będzie im przydatne w późniejszym dzieciństwie oraz w życiu dorosłym. Sprawne ręce ułatwią im naukę ubierania się i rysowania.

Małe dzieci spontanicznie podejmują zabawę swoimi rączkami i paluszkami. Zabawy paluszkowe są bardzo przydatne. Przysparzają one dzieciom, jak i osobom bawiącym się z nimi wiele radości. Dzieci bardzo chętnie w nich uczestniczą.

Podczas zabaw paluszkowych maluchy poznają nowe rodzaje ruchów i możliwości ich łączenia. Opanowują je bez większego wysiłku dzięki wielokrotnemu powtarzaniu. Zabawy paluszkowe poprawiają sprawność manualną, która potrzebna jest przy wykonywaniu czynności wymagających precyzyjnych ruchów ręki.

Maluchy z grupy ,,Stokrotki” chętnie i radością poznawały rożne zabawy paluszkowe, takie jak -,,Małe rączki”, ,,Myszka”, ,,Dwie ręce, dziesięć palców”, ,,Gość”, ,,Kot”, Okulary”, ,,Rodzina” i inne.

Zabawy paluszkowe oprócz tego, że umożliwiają przeżycie wielu radosnych chwil,
wpływają pozytywnie na ogólny rozwój dziecka.

Starsza nauczycielka
Krystyna Pozdniak