Meniu Uždaryti

Saugome vaikus nuo apsinuodijimo vaistais ir cheminėmis medžiagomis buityje

Mažamečiai vaikai labai smalsūs: jie nuolat ką nors ima, liečia, uosto ar kišą į burną. Jiems atrodo, kad visos tabletės yra saldainiai, o visi skysčiai – gėrimai. Nuodai vaikų organizme įsisavina daug greičiau negu suaugusiųjų, todėl požymiai gali pasireikšti gana staiga.

Apsinuodijimą galime įtarti, jeigu:

  • pastebime keistą vaiko elgesį, nerišlią kalbą, keistą kikenimą, svyravimą;
  • randame vaiką žaidžiant netoli tuščių buteliukų nuo vaistų arba dėžučių nuo chemikalų;
  • pamatome vaiką išsitepusį vaistais aplink burną.

Mažamečiai vaikai neretai apsinuodija medikamentais, retesni vaikų atsitiktiniai apsinuodijimai buityje naudojamomis cheminėmis toksinėmis medžiagomis, smalkėmis,
grybais, kambarinių augalų dalimis. Atsitiktinai maži vaikai dažniausiai išgeria tų medikamentų, kuriuos naudoja suaugę ir kartais be reikalo kaupia namuose. Vaikai sunkiai apsinuodija raminamaisiais ir migdomaisiais bei kraujospūdį mažinančiais preparatais.

Galima išskirti tokias grėsmingiausias buitinės chemijos priemones: unitazo ir orkaitės
valiklius, indaplovės bei skalbimo kapsules, kuriose būna šarminių medžiagų. Pavojingiausios yra tokios medžiagos, kurios turi vadinamąjį korozinį poveikį. Prarijus šių medžiagų, gali kilti virškinamojo trakto cheminis nudegimas, kurį lydi sudėtingos komplikacijos, todėl jos yra pavojingos. Skalbimo skysčiai būna sufasuoti į kapsules, kurios pavojingos tuo, kad jose didelė cheminių medžiagų koncentracija. Kapsulė yra tirpi, įsidėjus į burną ji sudrėksta nuo seilių ir greitai prakiūra. Išsigandęs vaikas gali dalį kapsulės turinio nuryti. Koncentruotos medžiagos pasižymi koroziniu poveikiu, todėl gali ne tik parausti burnos gleivinė, bet ir prasidėti seilėtekis, griaužti gerklę. Prarijus didesnį kiekį šių medžiagų, vaikas gali atsidurti gydymo įstaigoje, kur bus gydomas jau nuo cheminio nudegimo.

Kaip išvengti apsinuodijimų namuose vaikams papasakojo sveikatos priežiūros specialistė Rita Matulionienė. Ji parodė vaizdinę medžiagą, su vaikais apžiūrėjo vaistinėlę. Vaikai patys, iš reklaminių žurnalų, karpė buitinius valiklius bei medikamentus kurių negalima
liesti ir juos grupavo. Spalvino, piešė, žaidė daktarą.

Veiklą prevencijai dėl apsinuodijimo vaistais
ir cheminėmis medžiagomis parengė:

vyresnioji mokytoja Nijolė Meilūnienė,
mokytoja metodininkė Elena Staniūnienė,
dirbančios pagal ikimokyklinio ugdymo programą