Bądź uważny na drodze!

,,Bądź uważny na drodze!”

Z wielu zadań zawartych w programie wychowania przedszkolnego jedno dotyczy poznania i przestrzegania zasad bezpiecznego zachowania się  w ruchu drogowym, wyrabianie nawyku prawidłowego zachowania się na ulicy.

Edukacja dzieci w tym zakresie rozpoczyna się już w przedszkolu.

W grupie ,,Stokrotki” odbyło się zajęcie na temat bezpiecznego ruch drogowego. Dzieci poznały zasady i obowiązki pieszego uczestnika ruchu drogowego oraz sposoby bezpiecznego zachowania się na drogach. Poznały znak ,,Przejścia dla pieszych”, zapoznały się z sygnalizacją świetlną. Ćwiczyły wymowy dźwięków poprzez powtarzanie rymowanki ,,Zebra przechodzi po zebrze”, rozwiązywały zagadki na dany temat. Oglądały plakaty o ruch drogowym, każdy plakat został szczegółowo omówiony. Dla utrwalenia wiadomości o kolorach sygnalizacji świetlnej i zasadach ruchu drogowego, dzieci bawiły się w gry ruchowe i wykonały prace plastyczne. Wypełniały farbą lub naklejały kolorowe kółka na sylwetkach sygnalizacji świetlnej, naklejały białe pasy na jezdnię oraz zebrę przechodzącą po pasach.

Na spacerze  dzieci obserwowały  przejście dla pieszych. Później maluchy wykonywały praktyczne zadania – razem z panią przechodziły jezdnię na przejściu dla pieszych.   Wychowankowie uświadomili sobie, że przechodzimy jezdnię po białych pasach. Wiedzą także, że muszą spojrzeć w lewo, w prawo i znów w lewo zanim wejść na pasy, że na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną przechodzimy na drugą stronę jezdni tylko wtedy, gdy na sygnalizatorze świeci zielone światło, przy żółtym kolorze nie wolno wchodzić na jezdnię.

Jestem pewna, że już w wieku przedszkolnym ważne jest przygotowanie dzieci do bezpiecznego i kulturalnego uczestnictwa w ruchu drogowym jako pieszego, poprzez praktyczne wdrażanie ich do rozumienia i przestrzegania podstawowych zasad.

Starsza wychowawczyni  Krystyna Pozdniak.