Semafor 2017

Bądź bezpieczny na drodze !
Celem organizowania każdego roku konkursu ,,Chrońmy młode życie na drogach” jest uświadomienie uczestnikom ruchu zasad bezpiecznego zachowania się na ulicach i jezdniach. Każdego roku w związku z tym konkursem są organizowane zawody ,,Semafor.
21 marca w Szkole-Przedszkolu w Skojdziszkach odbyły się strefowe zawody ,,Semafor-2017” dla uczniów klas 1-4. Podstawowym zadaniem było kształtowanie nawyków bezpiecznego ruchu drogowego, a także wyłonienie drużyny, która posiądzie najlepszą wiedzę z zasad bezpiecznego ruchu i zakwalifikuje się do rejonowego konkursu.
Na zawody ,,Semaforu” przybyły drużyny z Gimnazjum im. Św. Urszuli Ledochówskiej, z Gimnazjum w Wołczunach, z Gimnazjum F. Ruszczyca w Rudominie, ze Szkoły-Przedszkola w Skojdziszkach.
Wiedzę uczestników konkursu oceniała komisja, w skład której weszły funkcjonariusze z Komisariatu Policji Rejonu Wileńskiego na czele ze st. śledczym Wioletą żukowską- Kaminskienie, Ireną Jankowską, Danutė Jankauskė i Bożeną Kłusowską.
Organizatorami przedsięwzięcia były wicedyrektor Szkoły-Przedszkola w Skojdziszkach Irena Markiewicz oraz nauczycielka ekspert nauczania początkowego Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie Maria Simanowicz.
Dyrektor szkoły Czesława Bałajszienie życzyła uczestnikom konkursu pomyślności, odwagi i dobrego popisu wiedzy.
Uczniowie swoją wiedzę zademonstrowali w teoretycznych i praktycznych zawodach. Szczególnie uczniowie wykazali się dobrą wiedzą na temat znajomości znaków drogowych. Umiejętnie rozwiązywali niebezpieczne sytuacje ruchu drogowego na makietach. Odpowiadali na pytania quizu dla kapitanów oraz analizowali sfilmowane nieprawidłowe zachowanie pieszych na jezdni. Każda drużyna zaprezentowała jak prawidłowo i bezpiecznie trzeba korzystać z przejścia dla pieszych, a także przejść przez regulowane skrzyżowanie i właściwie założyć odblaski.
Dzieci żywo reagowały na zadania i świetnie sobie radziły w konkursie ,,Semafor-2017“. Za dobre wyniki w semaforze drużyny otrzymały honorowe dyplomy, a nauczyciele dyplomy za dobre przygotowanie uczestników do konkursu.
Sprawdzian pokazał wysoki poziom znajomości przepisów ruchu drogowego posiadają wszyscy uczniowie. Najlepiej wypadła drużyna z Gimnazjum im. F. Ruszczyca w Rudominie (kier. Irena Janina Alaszewicz), która pojedzie na rejonowy konkurs. Zaraz za nią znalazła się drużyna z Gimnazjum im. Św. U. Ledochówskiej w Czarnym Borze (kier. Danuta Pawlukowicz). Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna ze Szkoły-Przedszkola w Skojdziszkach (kier. Maria Lewicka).
Maria Lewicka
Fot. autorka