Vilniaus r. ikimokyklinio ugdymo įstaigų projektas ,,Vitaminų puokštė”

Mityba – vienas svarbiausių vaiko sveiko augimo ir vystymosi faktorių. Nuo mažens svarbu formuoti sveikos mitybos įpročius: laikytis maitinimosi režimo, valgyti sveiką maistą, išskiriant vaisių ir daržovių svarbą. Todėl spalio mėnesį Skaidiškių mokyklos-darželio ,,Žirniukų“ grupės vaikai kartu su vyr. mokytoja L. Kapūsta pradėjo vykdyti projektą „Vitaminų puokštė“. Sveikatingumo savaitės metu vaikus supažindinome su vaisių ir daržovių įvairove, jų naudą žmogui. „Skonio laboratorijose“ tyrinėjome vaisių ir daržovių skonį, kvapą, formas, dydžius bei paviršiaus ypatumus. Vaikai sužinojo iš kokių pasaulio šalių yra atkeliavę įvairūs vaisiai, rinko mėgstamiausią vaisių, ir pritarė, jog visi vaisiai turi daugybę vitaminų. Vaisiai gerina nuotaiką ir yra ne tik naudingi, bet ir būtini žmogaus sveikatai. Aptarėme ir kokią žalą daro per didelis saldumynų vartojimas. Vaikai spėliojo kiek cukraus gabaliukų gali būti viename ledinuke, gazuoto limonado skardinėje, guminukų pakelyje. Prie kiekvieno jų sudėliojome cukraus gabaliukus, vaikai buvo nustebę, kiek daug juose cukraus. Neveltui sakoma, kad savo rankomis pagamintas daiktas gražesnis, o maistas – skanesnis. Palaikydami šią mintį kartu su vaikais gaminome įvairių rūšių salotas, sveikuolių saldainius bei spaudėme sultis. Prieš pasiruošiant darbui reikėjo tam tikrus vaisius nulupti, nuplauti, supjaustyti ar tarkuoti. Tam vaikai labai noriai siūlė savo pagalbą. Vaikučiai, lyg tikri kulinarai, buvo pasipuošę prijuostėmis ir nusiplovę rankas ėmėsi vaisių pjaustymo. Supjaustytus vaisius užpylėme apelsinų sultimis ir išmaišę gavome puikaus skonio vaisių salotas. Vaikai noriai valgė, o kai kurie net ir pakartojo. Daug džiaugsmo vaikams teikė ir sulčių spaudimas. Populiariausios buvo obuolių ir morkų sultys, bet vėliau nusprendėme išspausti įvairių vaisių ir daržovių sulčių. Daugumai labiausiai patiko obuolių sultys, o burokėlių sultys paliko įspūdį tik dėl spalvos. Nepakartojama buvo ir saldainių gamyba. Vaikai iš džiovintų vaisių pagamino sveikuolių saldainiukų ir žadėjo pavaišinti tėvelius ir draugus.

Sveikata – brangiausias mūsų turtas, todėl ja rūpintis reikia kiekvieną dieną, valgant sveiką vitaminų turintį maistą, sportuojant, bei grūdinantis.