Kto czyta –nie błądzi

Stały kontakt dziecka z książką ma bardzo istotny wpływ na rozwój jego osobowości. Książka poprzez swe treści oddziałuje na myśli, uczucia i postępowanie; pobudza wyobraźnię, rozwija wrażliwość na piękno języka, wzbogaca słownictwo, pogłębia wiadomości, poszerza zainteresowania oraz daje możliwość zrozumienia innych ludzi i otaczającego świata.

Od tego, z jaką lekturą – budzącą zainteresowanie lub nie – uczeń zetknie się w szkole początkowej,  zależy czy będzie chciał czytać w dorosłym życiu.

Niestety w dzisiejszych czasach książka ma wielu rywali: telewizja, gry komputerowe, Internet czy nawet telefon komórkowy stanowią alternatywę dla czytania literatury.
W związku z tym wychowanie do czytania powinno rozpocząć się jak najwcześniej, ponieważ jest pracą żmudną i wieloletnią. Jeżeli uczeń od samego początku nabierze przekonania, że czytanie jest ciekawe i przyjemne, to jego chęć do poznawania kolejnych książek będzie stale wzrastać. Lektura w szkole powinna więc rozbudzać jego ciekawość, wciągać, inspirować, a przede wszystkim kształtować nawyk czytania.

Tylko  stały kontakt z książką i biblioteką zapewni dzieciom rozwój zainteresowań czytelniczych, umiejętność korzystania ze źródeł informacji, trwałe przeżycia estetyczne i emocjonalne.

Podjęte działania, we współpracy z nauczycielami i rodzicami uczniów klas początkowych,  miały na celu wdrożenie dzieci do częstych kontaktów z książką i biblioteką oraz przygotowanie ich do samodzielnego czytania.

W ramach projektu uczniowie szkół:

– tworzyli zakładki do książek,

– projektowali okładki do literatury pięknej,

– pisali listy do bohaterów baśni i opowiadań,

– tworzyli labooki, oraz własne książki.

Mamy nadzieję, że projekt zachęci uczniów ,  ich rodziców oraz nauczycieli do częstszego sięgania po książki, spędzania czasu na czytaniu oraz odwiedzania bibliotek w celu wypożyczania ciekawych pozycji.

Organizator i koordynator projektu

Nauczycielka 3b klasy Bożena Bacharewa