Projekt „Woda, lód i para”

Nauka przez zabawę jest najskuteczniejszą formą zdobywania wiedzy. Nasze eksperymenty pozwoliły wytłumaczyć dzieciom, czym są stany skupienia wody.

Woda występuje naj częściej w postaci cieczy, jednak może być ona również ciałem stałym (lód lub śnieg), a także gazem (para wodna). Prawie wszystkie substancje mogą przechodzić z jednego stanu skupienia w inny.

W końcu lutego, w grupie „Krasnoludki” eksperymentowaliśmy wykorzystując wodę, lód i parę wodną. Poznaliśmy trzy stany skupienia wody: ciekły, stały i gazowy. Dzieci zapoznały się jak wygląda woda w trzech różnych stanach. Zamrażaliśmy wodę w specjalnych foremkach, obserwowaliśmy, jak topnieje lód i znowu staje się wodą. Następnie obserwowaliśmy, wodę gotującą się w czajniku. Woda, która się zagotowała zmieniła swój stan skupienia w gazowy, czyli parę wodną, która po trzymanym przez nauczycielkę lusterku skropiła się w wodę. W końcu dzieci zagrały w zabawę, która przedstawiała różne stany skupienia wody.

Nauczycielka Eliana Maculewicz,
starsza nauczycielka Łucja Swatkowska