Meniu Uždaryti

Informacinis pranešimas apie erkes ir jų platinamas ligas

Erkių aktyvumas didžiausias pavasarį – kovo mėnesį ir rudenį – spalio mėnesį. Šie krauju mintantys parazitai yra pavojingi žmonėms ir gyvūnams, nes platina infekcines ligas. Dažniausios erkių žmonėms platinamos ligos –erkinis encefalitas ir Laimo liga. Jos gali sukelti rimtus sveikatos sutrikimus, todėl svarbu tinkamai rūpintis savo sveikata ir imtis visų galimų prevencijos priemonių.

Dėl palankaus klimato ir gamtinių sąlygų erkės Lietuvoje išlieka gyvybingos nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens, o jų platinamos ligos žmonėms sukelia itin sunkius sveikatos sutrikimus. Pavasarį erkės yra itin aktyvios, kadangi po žiemos joms būtina pasimaitinti krauju ir išgyventi. Žmogus erkių platinamomis ligomis dažniausiai užsikrečia įsisiurbus sukėlėjais infekuotai erkei, tačiau erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir vartojant nepasterizuotą, erkinio encefalito virusu infekuotą ožkų ir karvių pieną bei jo produktus.

Kasmet registruojama daugiau kaip 400 naujų susirgimų erkiniu encefalitu, kas dažnai komplikuojasi į sunkų paralyžių, kitas komplikacijas arba net pasibaigia mirtimi.  Lietuvoje pasiskiepijųsių gyventojų dalis nesiekia net penktadalio.

Skaidiškių mokykloje darželyje vykdant erkių pernešamų ligų profilaktiką yra ruošiami informaciniai pranešimai bendruomenei, kurie yra talpinami įstaigos informaciniuose stenduose ir įstaigos internetiniame puslapyje. Įstaigos vaikams yra vedamos sveikatos ugdymo veiklos  apie įvairias užkrečiamas ligas panaudojant įvairias vaizdines priemones,  plakatus ir atspausdintus  spalvotus paveikslėlius.

Erkinis encefalitas

Tai sunki virusinė liga, sukeliama erkinio encefalito viruso, pažeidžianti galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus. Erkinis encefalitas yra viena iš svarbiausių virusinių žmogaus centrinės nervų sistemos infekcijų, kuriai būdingi liekamieji reiškiniai, kartais sukeliantys invalidumą. Erkinio encefalito ligos eiga dažniausiai būna dvifazė. Pirmajai fazei būdingas karščiavimas, kaulų, raumenų, galvos skausmai, nuovargis, bendras silpnumas, rečiau – dispepsiniai ar viršutinių kvėpavimo takų pažeidimo  požymiai. Po pirmosios ligos stadijos būna „tariamojo pasveikimo” periodas, trunkantis 1–33 dienas. Antrosios ligos fazės, kuri išsivysto 20–30 proc. užkrėstų asmenų, metu nustatomi centrinės nervų sistemos pažeidimo simptomai ir uždegiminiai pakitimai smegenų skystyje.

Gydymas 

Erkinis encefalitas labai pavojingas tuo, kad nėra jokio specifinio jo gydymo, t. y. vaistais kovojama ne su ligos sukėlėju, bet tik malšinami kai kurie ligos simptomai ir laukiama, kol žmogaus organizmas pats susidoros su pavojingu virusu. Tik 30 proc. susirgusiųjų iš ligoninės išvyksta visiškai pasveikę. Žmonės, persirgę EE, įgyja imunitetą šiai ligai.

Asmuo, užkrėtęs erkiniu encefalitu, praėjus dviem ar trims savaitėms po erkės įkandimo, pradeda jausti į gripą panašius simptomus: galvos skausmą, nedidelį karščiavimą ir maudžiančius kūno skausmus. Dėl šių priežasčių labai svarbu susirūpinti savo sveikata esant visiškai sveikam ir atlikti vakciną nuo erkinio encefalito!

Persirgus erkiniu encefalitu dažniausi liekamieji reiškiniai: negalėjimas susikaupti, miego sutrikimai, nuolatiniai galvos skausmai, padidėjęs jautrumas, elgesio pokyčiai. Rečiau – parezės (paralyžius).

Apsauga

Skiepai nuo erkinio encefalito – efektyviausia / vienintelė patikima priemonė erkinio encefalito išvengimui, ypač asmenims, gyvenantiems didelės rizikos vietovėse. Po pirmo skiepo praėjus mėnesiui, būtina skiepytis antrąkart. Tuomet įgaunamas imunitetas 9–12 mėnesių. Po šio laikotarpio pakartotas trečiasis skiepas apsaugos trejus metus. Po trejų metų pasiskiepijus dar kartą imunitetas įgaunamas penkeriems metams. Norint turėti nuolatinį imunitetą, reikalingos palaikomoji dozė po 3 m. bei kitos revakcinacijos kas 3-5 m.*(*Kas 5 m. žmonėms iki 60 m., kas 3 m. vyresniems nei 60 m.).

Rekomendacijos

Po buvimo gamtoje reikia būtinai atidžiai apžiūrėti visą kūną. Kol erkė suranda, kur jai įsisiurbti, gali praeiti tam tikras laiko tarpas, kartais trunkantis net iki valandos. Jos ieško švelnios odos, todėl gali ropoti ant rankų, kojų, ant kaklo ar galvos plaukuotoje dalyje. Rekomenduojama naudoti erkes atbaidančias priemones – repelentus. Apsaugos efektyvumas priklauso nuo repelento sudėties bei nariuotakojo jautrumo repelento sudedamosioms dalims. Svarbu nepamiršti, kad visų repelentų poveikis yra trumpalaikis, todėl reikėtų įdėmiai perskaityti instrukciją ir naudoti joje nurodytais terminais.

GYDYTOJO KOMENTARAS

Erkinis encefalitas (EE) yra virusinė liga, kurią sukelia erkių seilėse esanti virusas, patenkantis žmogui įkandus erkei. Ši liga pavojinga, nes sukelia nervų ligas, kurių pasekmės gali būti net letalios ir specifinio gydymo nėra. Efektyviausia priemonė – vakcinacija. LT rinkoje turime 2 skiepus (Ticovac ir Encepur). Vakcinos suskirstytos į suaugusiųjų (nuo 12/16 m.) ir vaikų (1-11/15 m.).

Galima skiepyti įprastine schema, arba esant poreikiui – pagreitinta. Pilnai apsaugai susidaryti reikalingos 3 skiepų dozės, tačiau ir po 2 vakcinų susidaro pakankama apsauga, tad pradėti planuoti skiepytis ir pasiruošti sezonui jau reiktų žiemos metu (2-3 mėn. prieš).

Nėštumo metu ir maitinant skiepytis nerekomenduojama, išskyrus tuos atvejus, jei yra būtina skubi apsauga (būtina gydytojo konsultacija).

Laimo liga

Iš pradžių ją sunku pastebėti, ji vystosi lėtai, trunka kelerius metus ir negydoma arba neteisingai gydoma gali baigtis sunkiu invalidumu. Pirmieji Laimo ligos požymiai išryškėja po kelių dienų, savaičių arba net mėnesių nuo erkės įsisiurbimo. Apie 70 proc. pacientų erkės įsisiurbimo vietoje susidaro ribotas, lėtai besiplečiantis, neskausmingas paraudimas – raudonė, kuri gali trukti keletą dienų, savaičių arba net mėnesių. Kitiems 30 proc. pacientų raudonės nebūna, nors taip pat gali būti neryškių negalavimo požymių. Pirmieji ligos reiškiniai paprastai praeina savaime, net negydomi, tačiau po kelių savaičių, mėnesių ar net po vienerių–dvejų metų atsiranda įvairių ir jau ryškių šios klastingos, su sifiliu daug bendra turinčios ligos simptomų.

Įvairiose Laimo ligos stadijose gali persikreipti veidas, sutrikti miegas, širdies veikla, atmintis, regėjimas, atsirasti sąnarių, galvos, ausų, nugaros skausmų, odos pažeidimų ir kt. Ypač dažnai pasitaiko įvairių nervų sistemos pažeidimo požymių, iš kurių neretas yra nugaros arba sprando srities radikulitas. Ligonis dažnai jaučia nuolatinį nuovargį. Tačiau pasireikšti gali ne visi minėti simptomai. Dažniausiai jų būna tik vienas kitas (atsirasti jie gali ne vienu metu), kartais tik vienas, bet ryškus.

Gydymas. Kol kas vakcinos prieš Laimo ligą nėra. Nustačius, kad pacientas užsikrėtęs borelioze, skiriamas gydymas antibiotikais. Gydymo kursas – 10-21 diena. Gydymo efektyvumas priklauso nuo ankstyvos ligos diagnostikos. Persirgus LL, imunitetas neįgyjamas, ir žmogus šia liga gali susirgti pakartotinai.

Efektyviausios erkių platinamų ligų profilaktikos priemonės yra:

  • Vakcinacija (visiems Lietuvos gyventojams reikėtų pasiskiepyti nuo erkinio encefalito, nes gyvename endeminėje zonoje). Vakcinos patikimumas siekia 98 proc., vaikus galima skiepyti nuo metų. Skiepijama tris kartus, esant poreikiui galima pasirinkti greitesnę skiepijimo schemą, todėl šiuo metu skiepytis tikrai verta ir rekomenduojama.
  • Erkių gausą mažinančios priemonės – tinkama aplinkos priežiūra, sudarant nepalankias sąlygas erkių gyvenimui ir vystymuisi.
  • Individualios apsaugos priemonės: tinkami drabužiai ir repelentai. Einant į mišką rekomenduojama apsirengti šviesiais drabužiais ilgomis rankovėmis ir kelnėmis. Rankogalių ir kelnių klešnių apačia turi būti prigludusi. Galvą rekomenduojama užsidengti skarele ar kepure. Grįžus namo būtina atidžiai apsižiūrėti visą kūną. Vilkėtus drabužius patariama pakabinti saulėtoje vietoje – sausoje ir šviesioje patalpoje erkės išgyvena labai trumpai. Naudojant repelentus (erkes atbaidančias medžiagas), atkreipkite dėmesį į gamintojo nurodytas instrukcijas. Vaikams galima naudoti tik specialiai jiems skirtus preparatus.P
  • Pastebėjus įsisiurbusią erkę reikia kuo greičiau ją pašalinti. Prieš traukiant erkę negalima naudoti jokių riebalų ir kitų medžiagų, kadangi tai tik suintensyvina erkės mitybą. Traukiant erkę pincetu, jos nereikia sukioti į visas puses, erkę ištraukti reikia staigiu judesiu. Pašalinus erkę, įkandimo vietą reikia dezinfekuoti. Ištrauktos erkės neverta vežti į laboratoriją tyrimams, kadangi efektyvių prevencinių priemonių, galinčių padėti apsisaugoti, jei erkė buvo infekuota, nėra.
  • Erkių platinamų ligų rizikos grupės: grybautojai, uogautojai, žvejai, turistai, stovyklautojai, sportuojantys lauke.Jeigu skiepijamas vaikas/paauglys iki 16 m., erkinio encefalito viruso ar gripo vakcinomis, būtina gydytojo pažyma (išduota tą pačią dieną, kada yra suplanuotas skiepas), kad vaikas ar paauglys yra sveikas.
    Skiepijantis visomis kitomis vakcinomis pažyma reikalinga iki 18 metų.

Paruošė visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Rita Matulionienė